Aktivnosti

Nedelja solidarnosti - Centralna manifestacija

  • Broj pregleda: 48
cerebralna-paraliza-srbija-scdps-nedelja-solidarnosti-2024-01

Centralna manifestacija u okviru Nedelje solidarnosti održana je na Zlatiboru – 17. i 18. oktobra 2024. godine.

Događaj je tradicionalno organizovao Savez za cerebralnu i dečiju paralizu Srbije, ove godine u partnerstvu sa Udruženjem invalida cerebralne i dečije paralize Užice, iz Užica, uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja republike Srbije – Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom.

U toku Centralne manifestacije održana je tribina “Kulturno – umetničko stvaralaštvo osoba sa invaliditetom i dostupnost ustanova kulture”, na kojoj su predstavljeni umetnički radovi osoba sa cerebralnom  i dečijom paralizom, nastali kroz aktivnosti koje realizuju organizacije članice Saveza sa svojim članovima.

Bilo je dosta reči o pristupačnosti samih ustanova kulture, kao što su muzeji, galerije, bioskopi, pozorišta. Učesnici tribine su po završetku formirali i ključne zaključke u vezi dostupnosti kulturno umetničkog stvaralaštva i ustanova kada su u pitanju osobe sa invaliditetom :  

 

Pristupačnost kulturnim sadržajima i institucijama

 

Neophodno je kontinuirano raditi na unapređenju fizičke i informacione pristupačnosti kulturnih institucija i sadržaja za osobe sa invaliditetom. Pristupačnost obuhvata prilagođavanje prostora, komunikacionih sredstava, kao i dostupnost informacija na način koji je razumljiv i prilagođen potrebama osoba sa invaliditetom.

Primer: Izgradnja rampi, liftova, taktilnih staza, govornih softvera, dostupnost više sadržaja na Brajevom pismu i slično. Na tome bi radile lokalna samouprava, nadležno ministarstvo, kulturne institucije, a sve to u saradnji sa predstavnicima organizacija osoba sa invaliditetom kao ključnih izvora informacija.

Aktivno uključivanje osoba sa invaliditetom u kulturni život

Osobe sa invaliditetom ne bi trebalo da budu samo posmatrači kulturnih događaja, već i aktivni učesnici u njihovom stvaranju. Uključivanje osoba sa invaliditetom kao autora, izvođača i saradnika doprinosi bogatstvu kulturne ponude i osnažuje njihovu društvenu vidljivost i doprinos zajednici.

Primer: Priredbe, izložbe, koncerti… ( osobe sa invaliditetom, kulturne institucije, stručni radnici u udruženjima osoba sa invaliditetom).

Osnaživanje osoba sa invaliditetom da budu aktivni članovi zajednice

Neophodno je raditi na podizanju motivacije i ohrabrivanju osoba sa invaliditetom da napuste okvire izolacije i aktivno učestvuju u kulturnom i društvenom životu. Ovo uključuje ne samo pristupačne uslove, već i psihosocijalnu podršku za prevazilaženje prepreka koje mogu postojati u njihovom samopouzdanju i samopercepciji.

Primer: Na tome bi zajedno radili obrazovne institucije, kulturne institucije, stručni radnici i udruženja osoba sa invaliditetom.

Razvijanje specifičnih kulturnih sadržaja za osobe sa invaliditetom

Potrebno je osmisliti i implementirati kulturne programe koji su prilagođeni potrebama osoba sa invaliditetom, bilo kroz inkluzivne sadržaje ili posebne programe koji omogućavaju izražavanje, učenje i umetničko stvaralaštvo ovih grupa.

Primer: Saradnja obrazovnih institucija, ustanova kulture, stručnih radnika i udruženja osoba sa invaliditetom.

Umrežavanje svih relevantnih aktera

Ključno je uspostaviti trajnu saradnju između osoba sa invaliditetom, predstavnika lokalnih samouprava, ustanova kulture i organizacija civilnog društva. Ova umreženost omogućava lakšu razmenu informacija, zajedničko kreiranje programa i sinhronizovano delovanje na polju inkluzije u kulturi.

U oficijalnom delu Centralne manifestacije otvorena je izložba slikarskih radova osoba sa cerebralnom i dečijom paralizom u prisustvu predstavnika Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja republike Srbije – Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom -

Julijane Stanisavljević, većnika za socijalnu politiku grada Užica – Slobodana Grbića, voditeljke slikarskih radionica u okviru Art terapije Specijalne bolnice za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju i menadžmenta Gold Gondole Zlatibor – akademske slikarke Aleksandre Vuksanović .

Po završetku, organizovana je konferencija za štampu, na kojoj su učesnici davali izjave.

Prilog je emitovan 18.10.2024 na RTS 1, u okviru emisije "Ovo je Srbija" - . Pogledajte ga klikom ovde.

 Manifestacija je završena vožnjom Gold Gondolom, najvećom gondolom na svetu. Za ovu turističku atrakciju smo se odlučili jer je u potpunosti pristupačna za osobe  sa invaliditetom, a i politika poslovanja Gold gondole, kao društveno odgovorne kompanije je takva da osobe sa invaliditetom i njihovi pratioci ne plaćaju karte. Manifestaciji je prisustvovalo 68 učesnika , iz 33 organizacije – članica Saveza za CDP Srbije.

28. godinu za redom, obeležili smo  Nedelju solidarnosti sa osobama sa cerebralnom i dečijom paralizom. Tokom ove nedelje, Savez za CDP Srbije, kao i sve organizacije-članice Saveza u svojim gradovima, širom Srbije organizovali su raznovrsne programe i manifestacije sa ciljem podsticanja društvene uključenosti osoba sa cerebralnom i dečijom paralizom u zajednicu i njihove veće uočljivosti. Savez za CDP Srbije svakog oktobra nastoji da Nedeljom solidarnosti podstakne svoje organizacije da olakšaju, omoguće i unaprede uključivanje svojih članova u svakodnevne tokove života kao ravnopravnih članova društva, tako što će doprineti osnaživanju pojedinaca, njihovih porodica, udruženja, ali i razvijanju senzibilisanosti celokupnog društva i podsticanju društvenog aktivizma i solidarnosti u ovoj oblasti. Jedno od osnovnih ljudskih prava jeste pravo na samostalan život što podrazumeva jednake šanse za zapošljavanje. Na ovaj način se, takođe, omogućava se i opšti društveni i ekonomski napredak. Saveza za CDP Srbije kroz programske aktivnosti kreira društvo jednakih mogućnosti za sve.

Iako obeležava Nedelju solidarnosti svakog oktobra, Savez ne želi da to bude jedini povod da se priča o osobama sa cerebralnom i dečijom paralizom jer su oni ravnopravni članovi društva svaki dan.  

U okviru Nedelje solidarnosti povodom Svetskog dana osoba sa cerebralnom paralizom 6. oktobra, tradicionalnu osmu godinu za redom, a u znak razumevanja i podrške osobama sa posledicama cerebralne paralize, od 18 časova zelenom bojom bili su osvetljeni: Skupština Srbije, Palata “Albanija”, Fontana na Slaviji, Most na Adi, Stari železnički most, kula “Beograd” i Avalski toranj. Manifestacija povodom obeležavanja Svetskog dana cerebralne paralize, održana je na na Trgu republike, 7. oktobra, sa početkom u 12 časova, u organizaciji Saveza za cerebralnu i dečiju paralizu Beograd i Saveza za CDP Srbije, uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom.