RTS - Pričali smo o samostalnosti osoba sa invaliditetom
RTS - Pričali smo o samostalnosti osoba sa invaliditetom
Broj pregleda: 144
Samostalnost osoba sa invaliditetom ne podrazumeva samo raditi stvari bez pomoći drugog lica, već imati pravo na izbor i kontrolu nad sopstvenim životom.
Suština je u donošenju odluka o tome gde ćete živeti, s kim ćete se družiti i kako ćete provoditi svoje vreme, uz korišćenje podrške koja vam je potrebna.
Pogledajte izvod iz emisije u kome Milena Bibić priča o uslugama zaštite putem klika na sliku ispod.
Da bi se to postiglo, ključno je uklanjanje barijera – kako onih fizičkih na ulicama, tako i onih u ljudskim stavovima. Kroz usluge socijalne zaštite, ali i uz pomoć asistivne tehnologije, mnoge osobe sa invaliditetom ostvaruju veliki stepen nezavisnost, davajući veliki doprinos društvu kroz rad i aktivizam. Na kraju, samostalnost je pitanje ljudskog dostojanstva koje garantuje i UN Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom.
Kako to izgleda u praksi, pokušaće da nam približe psiholog Duško Bursać i sekretar Saveza za CDP Srbije Milena Bibić, u emisiji "Dobro je, dobro je znati" koja je emitovana na RTS2 14.02.2026.
Pogledajte izvod iz emisije u kome Milena Bibić priča o projektima i ciljevima SCDPS putem klika na sliku ispod.